10 zasad bezpiecznego przetwarzania danych

10 zasad bezpiecznego przetwarzania danych

  • Uważaj na to, co i komu udostępniasz o sobie w internecie

Zdarza się, że sami nadmiernie dzielimy się informacjami na nasz temat. Media społecznościowe mogą być kopalnią wiedzy o Tobie, Twoim stanie majątkowym, miejscu pracy, poglądach i zainteresowaniach. Dlatego udostępniając dane zastanów się, kto będzie miał do nich dostęp.

  • Nie zostawiaj dokumentów w zastaw

Nie pozostawiaj dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji szkolnej lub studenckiej jako zastaw. Nikt zgodnie z prawem nie może tego od Ciebie wymagać. Utrata kontroli nad dokumentem tożsamości naraża Cię na niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiesz, co będzie działo się w z Twoimi dokumentami podczas ich pozostawienia.

  • Nie podawaj danych przez telefon

Unikaj przekazywania danych telefonicznie – szczególnie, gdy to nie my dzwonimy, ale ktoś dzwoni do Ciebie. Upewnij się, komu udostępniasz dane w trakcie rozmowy telefonicznej, a jeżeli trzeba, zweryfikuj kontakt. Zweryfikować kontakt można poprzez oddzwonienie do jednostki, która dzwoni i zweryfikowanie tożsamości osoby dzwoniącej.

  • Uważaj na formularze z danymi

Zachowaj rozwagę przy wypełnianiu i podpisywaniu różnego rodzaju ankiet, formularzy czy umów. Pamiętaj, że administrator danych musi spełnić wobec Ciebie obowiązek informacyjny, czyli przekazać Ci informacje na swój temat tak, abyś miał pewność, przez kogo i w jakim celu dane będą przetwarzane. Uważaj na formularze, które udają konkursy.

  • Nie wyrzucaj danych na śmietnik

Dokumenty z Twoimi danymi, to skarbnica wiedzy o Tobie, zwłaszcza gdy zawierają m.in. informacje o tym, gdzie pracujesz, ile zarabiasz, kiedy nie ma Cię w domu. Dlatego zniszcz je w sposób uniemożliwiający odtworzenie zawartych w nich danych osobowych, zanim wyrzucisz je do kosza. Do niszczenia dokumentów stosuje odpowiednie niszczarki.

  • Usuwaj trwale dane z nośników

Zanim pozbędziesz się starych dysków twardych, pendrive’ów, kart pamięci, etc. usuń z nich swoje dane. Jednak zwykłe ich skasowanie nie będzie wystarczające. Dlatego, aby trwale usunąć z niego dane, skorzystaj z odpowiedniego do tego oprogramowania. Gdy nie masz pewność że dane zostały usunięte prawidłowo, lepiej nie wyrzucaj nośników.

  • Używaj programów chroniących komputer

Używaj oprogramowania chroniącego komputer i urządzenia mobilne. Oprócz popularnych programów antywirusowych przydatne może być oprogramowanie zabezpieczające przed ingerencją z zewnątrz tzw. firewall. Można używać firewall sprzętowego lub programowego.

  • Bądź czujny w sieci

Nie odpowiadaj na maile od nieznanych Ci osób, gdy domagają się podania jakichś informacji czy namawiają Cię do kliknięcia w przesłany link lub otwarcia załącznika.
Przy korzystaniu z usług bankowości elektronicznej zwracaj uwagę, czy strona banku ma certyfikat ssl, w  pasku przeglądarki. Pamiętaj, bank nie wysyła linków z prośbą o zalogowanie się.

  • Zmieniaj hasła

Okresowo zmieniaj hasła dostępu do komputera, poczty elektronicznej, systemów bankowości elektronicznej, ale również sklepów internetowych. Korzystaj z różnych haseł. Najlepiej, aby nie miały one nic wspólnego z Twoimi imieniem i nazwiskiem, datą urodzin itp. Hasło powinno składać się z różnych znaków, symboli, liter i cyfr. Im dłuższe hasło tym bezpieczniejsze.

  • Nie podawaj wszelkich danych, które pozwolą na Twoją pełną identyfikację

Zakładając kartę lojalnościową podajesz sklepom imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę ur., adres e-mail i nr tel., w zamian za promocje i bony rabatowe. Często niestety udzielasz zgód na wykorzystywanie Twoich danych w celach marketingowych nie tylko sprzedawcy, ale i jego partnerom. Czytaj na co się zgadzasz, bo nie musisz się zgadzać na wszystko.

Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/file/2463