Jak unikać ataku ransomware?

Jak unikać ataku ransomware?

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane przez cyberprzestępców do wyłudzania pieniędzy. 

Zapobieganie ransomware ma kluczowe znaczenie, ponieważ nawet jeśli zapłacisz okup, nie masz 100% pewności, że będziesz mógł w pełni odzyskać swoje dane. Wszystko zależy od cyberprzestępcy i zwykle nie jest łatwo poradzić sobie z następstwami ataku.

Oto kilka prostych wskazówek dzięki którym Ty jak i Twoi znajomi / pracownicy / koledzy zapobiegną atakom ransomware. Dlatego podziel się tymi poradami z nimi.

  1. Nie otwieraj niezweryfikowanych linków:

Nie klikaj łączy, które otrzymujesz w wiadomościach zawierających spam. Jeśli przypadkowa osoba wyśle Ci wiadomość, w której zostały umieszczone linki, których się nie spodziewasz –  Nie daj się zwieść!
Mogą one zawierać treści bądź programy które są niebezpieczne.

W przeglądanych stronach internetowych unikaj klikania w linki, których nie jesteś pewien. Są one jednym z najpopularniejszych sposobów atakowania kont lub danych. Złośliwe linki mogą od razu przejąć np. Twoje konto lub zablokować dostęp do komputera.

  1. Pobieraj załączniki tylko z zaufanych stron internetowych:

Wiele użytkowników pobiera oprogramowanie, muzykę lub plik wideo z dowolnych stron internetowych, nie zastanawiając się nad wiarygodnością strony www. Dzieje się tak zwykle dlatego, że pilnie potrzebujemy pobrać dane programy, pliki multimedialne. Pobierając np. program z takiej strony możemy paść ofiarą ataku na nasz system.

Nie należy pobierać niczego z nieznanych stron. Zawsze wybieraj zaufane strony internetowe.

  1. Skanowanie i filtrowanie poczty e-mail:

Obecnie serwery poczty e-mail (miejsca gdzie trzymana jest Twoja poczta), pomagają nam skanować i filtrować wiadomości e-mail. Dzięki temu usuwają wszelkie typy złośliwych linków i plików. Korzystanie z serwera skanowania jest niezwykle pomocne. Te działania nie wymagają nawet Twojej interwencji. Oprogramowanie Antywirusowe/Antyspamowe może być bardzo pomocne w filtrowaniu zainfekowanych przez złośliwe oprogramowanie plików, łączy czy dokumentów.

  1. Regularnie aktualizuj swoje systemy operacyjne:

Aktualizowanie systemów operacyjnych i oprogramowania jest bardzo ważne. Oferuje ogromną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Systemy, które nie są regularnie aktualizowane, są podatne na oprogramowanie ransomware. Aktualizacja zasadniczo zapewnia ochronę systemu dzięki najnowszym funkcjom bezpieczeństwa. Utrudnia to cyberprzestępcom dostanie się do Twojego systemu, ponieważ aktualizowane poprawki bezpieczeństwa są za każdym razem bardziej zaawansowane. Systemy, które nie są aktualizowane, są łatwiejsze do ataku.

  1. Kopia zapasowa:

Tworzenie kopii zapasowych danych jest jednym z nieodłącznych procesów przywrócenia Organizacji po ataku. Należy jednak pamiętać o ich bezpieczeństwie.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia kopii danych jest ich bezpieczna lokalizacja (np. w innej podsieci, na szyfrowanym dysku).

Jeśli Twoje dane zostaną zaatakowane np. przez atak Ransomware, który zaszyfruje wszystkie dostępne w sieci komputery Organizacji, kopia pozwoli na sprawne przywrócenie procesów w Organizacji. Oczywiście przy założeniu, że będzie się ona znajdowywała w innym miejscu.

Dodatkowo bardzo dobrym rozwiązaniem będzie , jeśli skopiujesz wszystkie najważniejsze dane na zewnętrzny dysk twardy (oczywiście pamiętając o szyfrowaniu 😊). Jednak zawsze pamiętaj,
o odłączeniu dysku twardego od komputera lub laptopa, gdy pozostawiasz go bez nadzoru. Jeśli dysk twardy jest podłączony podczas ataku na system, dane te również zostaną zaszyfrowane.

WNIOSEK

Można wiele zrobić, aby zapobiec atakom ransomware. Im więcej środków zapobiegawczych podejmiesz, tym lepiej! Regularnie aktualizuj swoje systemy i nie zapomnij o tworzeniu kopii zapasowych danych oraz omijaniu wszelkiego rodzaju niezaufanych stron i łączy.

Autor: Michał Lubera CompNet Sp. z o.o.

© Copyright by CompNet Sp. z o. o.