Jak zabezpieczyć swoje urządzenia, informacje, pieniądze i nerwy? Część II „Oszustwa związane z kartami płatniczymi”

Jak zabezpieczyć swoje urządzenia, informacje, pieniądze i nerwy? Część II „Oszustwa związane z kartami płatniczymi”

Możliwość płatności oraz wyciągania naszych pieniędzy z bankomatów również wykorzystywana jest przez oszustów.

Oszustwa telefoniczne

Aby przystąpić do uzyskania środków z naszych kart bankowych, przestępcy próbują uzyskać dane na wszelkie sposoby. Wyobraźmy sobie sytuację, w której otrzymujemy telefon np. od pracownika banku, sprzedawcy, czy innej osoby, która próbuje uzyskać numer naszej karty kredytowej, a także miesiąc jej ważności (tzw. expire date) oraz na odwrocie karty 3 ostatnie cyfry (tzw. CVV). Gdy zostaniesz zapytany o powyższe dane, możesz być pewny, że ktoś właśnie próbuje nas oszukać wyłudzając wrażliwe dla naszych finansów dane.

W żadnym wypadku nie należy podawać danych karty płatniczej przez telefon oraz osobom, których nie znamy! – Ujawnienie ich może spowodować uszczuplenie naszego konta.

W przypadku, gdy daliśmy się zmanipulować i w emocjach podaliśmy nasze dane, należy natychmiast zadzwonić do banku, poinformować o zaistniałej sytuacji, oraz zablokować kartę płatniczą.

Aby uchronić się przed znacznymi stratami, należy ustawiać limity dziennych transakcji na karcie, które uniemożliwią pozyskanie przez osoby nieuprawnione większej kwoty gotówki.

Oszustwa e-mail

Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, telefon lub wiadomość SMS, w której np. wygrałeś nagrodę lub wiadomość zawiera inne oferty zakupu czegokolwiek, możesz mieć 99% pewności, że link podany w wiadomości e-mail, który chcesz śledzić, jest fałszywy. Wygląda jak normalna strona, ale po wprowadzeniu szczegółów płatność nie przechodzi, system wydaje się podawać błąd. W takim przypadku również od razu zadzwoń do banku, dowiedz się, czy to naprawdę awaria systemu lub oszustwo, a w razie potrzeby zablokuj kartę. Co więcej, nawet dokumenty Word lub Excel wysyłane w takich wiadomościach e-mail mogą zawierać wirusa, który instaluje się na Twoim komputerze i monitoruje Twoją bankowość internetową, gdy tylko wprowadzisz szczegóły płatności, wirus przesyła te informacje do oszusta.

Nie wierz więc w tanie oferty i przeróżne promocje, a tym bardziej – nie spiesz się z przelaniem pieniędzy bez pewności komu i w jakiej formie zostają one przelane.

Bankomaty

Przy wypłacaniu gotówki warto zwrócić uwagę na urządzenie, do którego wkładamy naszą kartę płatniczą.

Skimming

Przestępcy montują na urządzeniach dodatkowe elementy mające na celu przechwycenie danych naszej karty.
Wejście karty: Nasadka na wejściu karty bankomatowej ma na celu odczytanie magnetycznego paska zawierającego dane karty do urządzenia zanim zostanie wprowadzone do bankomatu – w efekcie karta przechodzi przez urządzenia, a następnie do bankomatu.

Zdjęcie operacyjne: https://www.facebook.com/LaurelPolice

Klawiatura: Dodatkowa nakładka na klawiaturę wyglądem przypominająca oryginalną część urządzenia ATM (bankomatu), jednakże wprowadzając PIN do naszej karty, klawiatura wraz z układem pamięci zapisuje wprowadzone znaki. Klawiatura jest odwzorowaniem klawiatury prawdziwej, dzięki czemu wciskając dany przycisk również przekazywany jest na urządzenie bankomatu.

Zdjęcie operacyjne: https://www.facebook.com/LaurelPolice

Obudowa bankomatu: Przestępcy montują również kamery w obudowie łudząco przypominającej urządzenie bankomatu. Celem kamery jest zarejestrowanie wprowadzanego PINu na klawiaturze.

Zdjęcie operacyjne: https://www.facebook.com/LaurelPolice

Jak się ochronić? Bankomat stanowi jedną bryłę, więc w przypadku, gdy przy próbie pociągnięcia np. klawiatury czy wejścia na kartę, pozostanie nam w rękach element, będzie to oznaczało, że właśnie uniknęliśmy oszustwa i należy niezwłocznie powiadomić policję o zaistniałej sytuacji.

Jak zabezpieczyć kartę płatniczą? 

Uruchamiając powiadomienia o transakcjach z naszej karty, otrzymamy informacje o dokonanej płatności za każdym razem, gdy karta zostanie „użyta”  – w przypadku nie autoryzowanego użycia od razu zostaniemy o tym powiadomieni.  Statystyki pokazują, że użytkownicy kart zazwyczaj raz w miesiącu sprawdzają swoje historie transakcji płatniczych, działanie takie umożliwi więc szybką reakcję oraz możliwość zabezpieczenia utraty finansowej.

Innym sposobem jest ustawienie limitu karty. Większość banków oferuje uruchomienie limitu transakcji realizowanych w ciągu dnia. W przypadku, gdy oszust bądź nieuprawniona osoba będzie chciała wypłacić nasze pieniądze, nie pobierze większej ilości środków z naszego konta.

Autor: Michał Lubera CompNet Sp. z o.o.