Aplikacje też mogą wykradać dane.

Aplikacje też mogą wykradać dane.

Eksperci z firmy Pradeo zidentyfikowali szkodliwą aplikację dostępną na platformy z system operacyjny Android. Aplikacja dostępna była w sklepie Google Play. Aplikacja już nie jest dostępna do pobrania jednak cały czas może być zainstalowana na smartphonach. Szkodliwa aplikacja to Craftsart Cartoon Photo Tools z pakietem o nazwie com.craftstoon.cartoonphoto, którą pobrano ponad 100 tysięcy razy.
Aplikacja Craftsart Cartoon Photo Tools oferowała funkcje związane z edycją grafiki. Jednak po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że była także zainfekowana trojanem wykradającym dane logowania do Facebooka. Co istotne, dane w pewnym sensie przekazywał sam użytkownik korzystający z aplikacji, podając je już podczas pierwszego uruchomienia na spreparowanym ekranie logowania do serwisu społecznościowego.
Eksperci z Pradeo zalecają zaprzestać korzystania z programu i możliwie szybko usunąć go ze swojego telefonu. Należy pamiętać, że skasowanie aplikacji ze sklepu Google Play nie powoduje usunięcia programu ze smartfonów – tym trzeba zająć się samodzielnie.
 
Zespół audytorów CompNet Sp z o.o.