Czy istnieje bezpieczna publiczna sieć Wi-Fi? Co zrobić, by bezpiecznie korzystać z publicznej sieci?

Czy istnieje bezpieczna publiczna sieć Wi-Fi? Co zrobić, by bezpiecznie korzystać z publicznej sieci?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć i w mojej opinii wskazać kilka wskazówek dzięki, którym jeśli będzie taka potrzeba – skorzystamy z niej w bezpieczny i świadomy sposób.
Co prawda okres wakacyjny już dobiegł końca, co nie zmienia faktu, że podróżujemy nie tylko w okresie wakacji lecz również wyjeżdżamy prywatnie/zawodowo tak naprawdę przez cały rok. Często wybieramy się na weekendowe wycieczki lub np. podróże służbowe.
Poniżej przedstawię dwie sytuacje z życia codziennego.
Odpowiedzcie sobie na pytanie: Czy Wam również zdarza się postępować tak samo jak w sytuacjach poniżej?
– Jestem w galerii handlowej, potrzebuję sprawdzić czy dana rzecz nie będzie tańsza, jeśli kupię ją online. Niestety zasięg sieci operatora komórkowego jest niedostatecznej jakości (taka sytuacja często się zdarza w takich miejscach) co zdecydowanie przemawia za tym, abym skorzystała z publicznego Wi-Fi.
– Przebywam w hotelu w nowym mieście. Goście hotelowi za darmo mogą korzystać z sieci Wi-Fi. Pojawia się w mojej głowie pomysł i pytanie: „Co bym mogła dzisiaj zwiedzić?”. W tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo, że będę chciała jak najszybciej poszukać w Internecie odpowiedzi na zadane pytanie. Łącząc się przez sieć publiczną w poszukiwaniu miejsc wartych uwagi.

Bardzo szybko w takich sytuacjach możemy zapomnieć o środkach bezpieczeństwa!

By ułatwić podróżującym kontakt ze światem wirtualnym, publiczne Wi-Fi stało się już nieodłącznym elementem każdego miejsca, darmowe sieci Wi-Fi są w hotelach, restauracjach, kawiarniach, centrach handlowych, dworcach kolejowych/autobusowych czy na lotniskach. Na pewno jest to bardzo wygodne, warto jednak znać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z otwartej sieci, gdyż mogą ich używać również hakerzy, którzy chcą zdobyć dostęp do naszych prywatnych danych oraz jak się domyślacie – zainfekować Nasz sprzęt.
Każdy z Nas dobrze wie, że korzystamy z urządzeń mobilnych praktycznie cały czas, a szczególnie w podróży stają się one niezbędnym i powszechnym narzędziem. Kto nie chce mieć stałego dostępu do skrzynki e-mail, map czy przeglądarki internetowej.
Jak zatem uniknąć tego ryzyka?
Myślę, że warto w tym momencie powiedzieć jeszcze jedną i kluczową dla tego tematu rzecz. Aby lepiej zrozumieć jakie zagrożenia, które na Nas czekają podczas korzystania z publicznej sieć Wi-Fi. 
Otóż drogi internauto! logując się do publicznej sieci Wi-Fi, przesyłasz dane w postaci nieszyfrowanej. Co to oznacza? Oznacza to to, że dane mogą być wykorzystane przez atakującego do zdobycia np. haseł i loginów do naszych kont, informacji na temat tego, jakie strony odwiedzamy, czyli wszelkich informacji dotyczących naszej prywatność, co więcej… mogą również wpłynąć na działanie Twoich aplikacji oraz sprzętu.

Przejdźmy do meritum.

Oto kilka wskazówek:

 1. Sprawdź, czy łączysz się z dobrą siecią. 
  W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zapytać np. obsługi hotelu, restauracji czy też innego miejsca udostępniającego sieć o poprawną nazwę sieci.
  Jeśli sieć Wi-Fi ma status publiczny i nie jest w żaden sposób zabezpieczona hasłem, warto zastanowić się nad połączeniem się z tym konkretnym hotspotem. Bowiem Cyberprzestępcy mogą tworzyć własne hotspoty, które do złudzenia przypominają sieci autoryzowanych punktów. W przypadku wybrania Wi-Fi zabezpieczonego hasłem redukujemy to ryzyko. Chociaż, moim zdaniem, sieci Wi-Fi chronione hasłami nie należą również do bezpiecznych. Spójrzmy na to obiektywnie i racjonalnie – jeśli to samo hasło dostępne jest dla wszystkich innych użytkowników, to oznacza to, że z sieci korzystać mogą także hakerzy – prawda? Ten sposób udostępniania Wi-Fi popularny jest w centrach handlowych, restauracjach czy hotelach. Dla zręcznego cyberprzestępcy nie jest trudne przejęcie kontroli nad takim systemem, co może okazać się wyjątkowo niekorzystne w skutkach dla korzystającego z takiej sieci. 
 2. Wyłącz/upewnij się, że masz wyłączone automatyczne łączenie z publicznymi hotspotami Wi-Fi. 
  Jest to jedna z bardziej przydatnych opcji dostępna na takich urządzeniach jak laptopy czy smartfony. Wracamy do domu lub przychodzimy do pracy i nasze urządzenia automatycznie łączą się z siecią. Należy jednak uważać jakie sieci mamy dodane do opcji automatycznego łączenia. Cyberprzestępcy często wykorzystują popularne nazwy sieci typu „biuro” i „dom”, aby urządzenia łączyły się z nimi automatycznie. W przypadku, gdy tylko Twoje urządzenie połączy się z taką siecią, hakerzy zaczną działać. Dlatego też warto wyłączyć opcję automatycznego łączenia dla sieci publicznych i łączyć się z nimi ręcznie tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
 3. Aktualizuj oprogramowanie/korzystaj z firewalla i programu antywirusowego.
  Jest to podstawowa ochrona. Przypuszczam, że niejednego użytkownika może irytować, gdy nagle pojawia się ikonka z informacją o aktualizacji systemu. Trwa to dłuższą chwilę, podczas której nie możesz korzystać z telefonu. Zalecam jednak –  Nie ignoruj tego!
  Dzięki aktualizacjom producenci oprogramowania (np. systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych) na bieżąco pomagają nam zwiększać bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Usuwają wykryte w swoich produktach błędy i luki, wypuszczają także poprawki, które chronią użytkowników przed nowymi typami ataków. Poza tym, na komputerze oraz telefonie powinien być zainstalowany antywirus, który ochroni użytkownika przed różnymi atakami hackerskimi, a nawet utratą tożsamości. Wystarczy jedno wejście na nieodpowiednią stronę lub pobranie i uruchomienie nieodpowiedniego pliku, a nasz komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Działające w tle aktywne firewalle i antywirus powstrzymują ataki.
 4. Zabezpiecz swój system silnym hasłem. 
  Statystycznie mówi się, aby składał się co najmniej z 12 znaków, dużych i małych liter oraz znaku specjalnego. Warto również stworzyć hasło, które łatwo zapamiętamy (ale nie będzie łatwe do odgadnięcia) lub kojarzy nam się z czymś miłym np. LuB!e_W@k@cJe<3.
  Więcej o bezpiecznym haśle poczytasz TUTAJ https://www.comp-net.pl/2022/04/01/wiedza-o-haslach-w-pigulce/ 
 5. Uważaj na przesyłane i pobierane pliki.
  Przesyłanie i pobieranie plików za pośrednictwem publicznych sieci moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem. Uważaj zwłaszcza na: 
  adres email – nie wysyłaj ważnych maili służbowych czy prywatnych; 
  portale społecznościowe/poczta elektroniczna – nie loguj się w sieci publicznej na swoje konta, które mogą zawierać poufne dane; 
  transakcje – nie loguj się przez przeglądarkę do aplikacji bankowej oraz nie wykonuj transakcji finansowych.
 6. Nie udostępniaj plików w trybie publicznym.
  Na smartfonach i laptopach mamy mnóstwo plików zawierających poufne dane i informacje. Czy wiesz, że Twoje urządzenie może mieć włączoną opcję udostępniania plików w sieci? W ten sposób mogą one wpaść w niepowołane ręce. Sprawdź swoje ustawienia i wyłącz udostępnianie zasobów w sieci. By pliki z komputerów nie trafiły w niepowołane ręce, warto sprawdzić, czy ustawienia komputera i sieci są odpowiednio skonfigurowane. 
 7. Zwróć uwagę, czy strony internetowe, z których korzystasz, mają szyfrowaną transmisję. Zazwyczaj informuje nas o tym zielona kłódka w pasku adresu przeglądarki  i https w adresie www. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem a stroną internetową oraz uniemożliwia do nich dostęp osobom postronnym.
 8. Zwiększaj ochronę dzięki sieci VPN.
  Pomyśl nad użyciem wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Jeśli chcemy być całkowicie bezpieczni w otwartej sieci, warto skorzystać z możliwości połączeń z siecią VPN – czyli prywatnej wirtualnej sieci. To pewnego rodzaju szyfrowany tunel dla danych. Dzięki niej dane zostaną zaszyfrowane i przekierowane do zdalnego serwera dostawcy VPN, ukrywając IP i chroniąc tym samym tożsamość użytkownika.

Podsumowując oczywiście najlepszą receptą, aby uchronić się od zagrożeniem jest używanie własnego pakietu danych i niełącznie się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Jeśli jednak musisz skorzystać z darmowego hotspota, to zachowaj przy tym podstawowe środki ostrożności. Warto brać pod uwagę ewentualne zagrożenia i dążyć do ograniczenia ich występowania. Pamiętaj, że złodziej może wykorzystać okazję.

Stąd ta lista wskazówek. Zapoznaj się z nią i ciesz się bezpiecznym dostępem do Internetu. 😊

Autor: Ewa Sobczyk, Kierownik Projektu w CompNet Sp. z o.o.