Dnia Bezpiecznego Komputera... 7 prostych rad od CompNet

Dnia Bezpiecznego Komputera... 7 prostych rad od CompNet

Przeczytanie artykułu zajmie Ci około 5 minut. 

Świętujmy razem!

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. To idealna okazja do tego, by przystanąć na chwilę i zastanowić się jak podnieść świadomość na temat cyberbezpieczeństwa w Twojej Organizacji. 

Warto też przypomnieć o tym, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z komputerów i Internetu. W dzisiejszych czasach, kiedy nasza codzienna aktywność jest coraz bardziej związana z cyfrowym światem, ochrona naszych danych osobowych i prywatności muszą być priorytetem. 

Korzystając z komputera i Internetu, możemy robić wiele rzeczy. Komunikujemy się z innymi, kupujemy, bawimy się i wiele innych. Ważne, abyśmy byli świadomi kilku prostych zasad, które pomogą nam pozostać bezpiecznymi w sieci. 

Życzę Wam bezpieczeństwa w Internecie, nie tylko dziś, ale codziennie. Przekazuje na wasze ręce te 7 prostych rad, które od razu mogą wam pomóc być bezpieczniejszymi.

1. Silne hasła to połowa sukcesu

Hasła są jak klucze do naszych kont online, służbowych czy prywatnych. Muszą być mocne. Używajmy haseł, które są odpowiednio długie, składają się z różnych liter, cyfr i znaków specjalnych. Dziś CERT Polska rekomenduje by, długość hasła wynosiła minimum 14 znaków! 

Obowiązkowo należy także używać różnych haseł do różnych kont. W innym przypadku złamanie jednego hasła staje się uniwersalnym kluczem do wszystkich naszych zamków/kont. 

Pamiętajmy także o tym by, nikomu nie udostępniać naszych haseł! Więcej o tym jak tworzyć dobre hasła możesz przeczytać tutaj.

2. Druga połowa sukcesu to dwuskładnikowe logowanie

Dwuskładnikowe logowanie to dodatkowa ochrona. Poza hasłem, używamy drugiego kawałka informacji, np. kodu SMS, kodu z aplikacji czy klucza sprzętowego, żeby się zalogować. To sprawia, że do naszego konta trudniej się włamać. 

Gdy masz włączone dwuskładnikowe logowanie, wyciek Twojego hasła nie jest końcem Świata. To chyba oczywiste, że powinieneś tę opcje włączyć wszędzie tam, gdzie to możliwe. Już dziś!

3. Aktualizacje oprogramowania na wszystkich urządzeniach

Jeśli nasz komputer lub smartphone mówi nam, że są dostępne aktualizacje, to warto je zainstalować. 

Aktualizacje zawierają poprawki, które pomagają w ochronie przed atakami. Odkładając je w czasie świadomie narażamy się na niepotrzebne ryzyka. Powodów, dla których należy przeprowadzać aktualizacje jest oczywiście więcej i możesz o nich przeczytać tu.

4. Antywirus i Firewall

Antywirus to program komputerowy, który czujnym okiem obserwuje i zabezpiecza nas przed wirusami, trojanami, robakami i innego rodzaju złośliwym oprogramowaniem, które może zaszkodzić naszym systemom. Działa on w tle, stale skanując nasze pliki i działania, szukając niepokojących wzorców lub podejrzanych działań.

Zapora ogniowa to kolejny strażnik w drodze do naszego komputera, który kontroluje i monitoruje ruch sieciowy między Twoim komputerem, a Internetem. Jego zadaniem jest blokowanie niepożądanego dostępu oraz kontrolowanie, jakie aplikacje i usługi mogą komunikować się z Twoim komputerem. Warto korzystać z pomocy obu.

5. Urządzenia przenośne podwyższonego ryzyka

Przenośne urządzenia są większe lub mniejsze, ale często powodują duże kłopoty w naszej Organizacji, a nie kiedy i w życiu prywatnym.

Szyfrowanie pendrive’ów i dysków w laptopie nie jedną Organizacje mogło uchronić przed karą z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych. Chyba lepszej rekomendacji by szyfrować nie trzeba?

Nie zapominajmy także, że każdy podłączany do naszego komputera pendrive lub inne urządzenie należy najpierw sprawdzić. Skanowanie pod kątem złośliwego oprogramowania powinno być wpisane w nasze polityki bezpieczeństwa informacji i dobre praktyki użytkownika domowego.  

6. Kopie zapasowe to nie działanie nadmiarowe

Informatycy często żartują, że “Ludzie dzielą się na dwie grupy, tych którzy robią kopie zapasowe i tych którzy zaczną je robić”. A ja dopowiem jeszcze “Bądź Polakiem mądrym przed szkodą” i zacznij je robić już teraz. 

Kopie zapasowe powinny tworzyć i Organizacje i użytkownicy domowi. Jak je robić zgodnie z zasadą 3-2-1 przeczytasz tutaj. 

Czasem urządzenie może ulec awarii, zaginąć lub zostać skradzione. Kopia zapasowa chroni Cię przed stratą tego co zgromadziłeś.

O tym jak kopie zapasowe uratują zaszyfrowany dysk przeczytasz tu.

Widzisz? Powodów by mieć kopie zapasowe jest całkiem sporo.

7. Ogranicz zaufanie i bądź ostrożny w sieci

Podczas przeglądania Internetu, uważajmy na dziwne wiadomości i nieznane załączniki, które otrzymujemy w wiadomościach e-mailowych czy na komunikatorach. 

Nie klikajmy w podejrzane linki. Zawsze sprawdzajmy, czy strony internetowe, na których podajemy nasze dane, są bezpieczne. Może o tym świadczyć np. “kłódeczka”.

O tym jak wygląda phishing, czyli fałszywe wiadomości, których celem jest wyłudzenie naszych danych możesz przeczytać tutaj. 

Natomiast ryzyka związane z fałszywymi połączeniami lub wiadomościami opisaliśmy tu.

Jeśli artykuły Cię zainteresowały to więcej na temat cyberataków z wykorzystaniem socjotechniki mówimy na naszych szkoleniach.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nasza ochrona w sieci zależy od naszych działań. Przestrzegając tych prostych zasad od razu stajemy się bezpieczniejsi w świecie online.

Może w związku ze świątecznym nastrojem uznałeś, że to dobry moment żeby poddać się zewnętrznemu audytowi? A może chciałbyś podnieść wiedzę swoich pracowników w temacie cyberbezpieczeństwa? 

Skontaktuj się z nami: biuro@comp-net.pl. Czuję, że będziemy w stanie Ci pomóc. 

Autor: Kamil Lewicki, Kierownik Projektu w CompNet Sp. z o.o.