18. Europejski Dzień Ochrony Danych w świecie nowoczesnych technologii

18. Europejski Dzień Ochrony Danych w świecie nowoczesnych technologii

Przeczytanie artykułu zajmie Ci około 5 minut.
 
Z artykułu dowiesz się:
 1. Jaka idea stoi za Europejskim Dniem Ochrony Danych.
 2. Jaki wpływ na prywatność mogą mieć nowoczesne technologie.
 3. Jakie są fundamenty bezpieczeństwa w świecie cyfrowym.
 4. Jaką rolę dla Organizacji spełniają audyty wewnętrzne i zewnętrzne. 
18. Europejski Dzień Ochrony Danych

28 stycznia każdego roku Europa obchodzi Europejski Dzień Ochrony Danych, wyjątkowe święto, które kładzie nacisk na znaczenie ochrony prywatności w dzisiejszej zglobalizowanej i cyfrowej rzeczywistości.

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy nasz krok w sieci pozostawia ślad danych, Europejski Dzień Ochrony Danych staje się kluczowym momentem, aby zrozumieć, jakie wyzwania stawia przed nami technologiczna rzeczywistość. Rozwijające się technologie, zwiększone zagrożenia cybernetyczne oraz ilość generowanych danych to wyzwania, przed którymi stajemy codziennie.

Dzień ten nie tylko przypomina nam o istocie ochrony prywatności, ale również stanowi okazję do zastanowienia się, jakie kroki możemy podjąć jako jednostki i Organizacje, aby ochraniać nasze dane osobowe. To nowoczesne technologie zostały wybrane jako motyw przewodni 18. Europejskiego Dnia Ochrony Danych.

Nowoczesne technologie otwierają przed nami fascynujące możliwości, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Jednakże, wraz z postępem cyfrowym, nasza prywatność staje się coraz bardziej narażona. Z jednej strony, nowe rozwiązania pozwalają na komunikację, pracę i rozrywkę w sposób niezwykle efektywny, ale z drugiej strony, zbieranie, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych może stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej prywatności. Warto zachować równowagę między korzyściami a ochroną naszych danych osobowych, korzystając z technologii z umiarem i świadomością.

Nowoczesne technologie – krótkie PIA

Przyjrzyjmy się teraz 6 nowoczesnym technologiom i zastanówmy się, w jaki sposób wpływają one na naszą prywatność. Odkryjmy wspólnie, jakie wyzwania niosą za sobą te innowacje w dzisiejszym Świecie:

 1. Sztuczna inteligencja (SI) i machine learning (ML):
  > algorytmy SI i ML często wykorzystują duże ilości danych, w tym danych osobowych, do nauki i podejmowania decyzji. Istnieje ryzyko, że nieprawidłowe dane czy algorytmy mogą prowadzić do niesprawiedliwych lub dyskryminacyjnych rezultatów.
 2. Internet rzeczy (IoT):
  > urządzenia IoT – smartfony, inteligentne telewizory czy czujniki, zbierają ogromne ilości danych na temat naszych codziennych zwyczajów. Jeśli te dane nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą stać się źródłem potencjalnego naruszenia prywatności.
 3. Rozpoznawanie twarzy:
  > technologie rozpoznawania twarzy są coraz bardziej powszechne w monitorowaniu publicznych miejsc, sklepów czy systemów bezpieczeństwa. Jednakże, ich nadmierne wykorzystanie może prowadzić do niekontrolowanego śledzenia obywateli i zagrożenia prywatności.
 4. Technologia blockchain:
  > chociaż blockchain jest znany z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, istnieje wyzwanie w zbalansowaniu transparentności z ochroną prywatności. Niektóre implementacje blockchain mogą być mniej prywatne, szczególnie jeśli chodzi o publiczną dostępność transakcji.
 5. Przetwarzanie języka naturalnego (NLP):
  > Systemy NLP – asystenci głosowi czy analiza sentymentu w mediach społecznościowych, mogą przetwarzać i zrozumieć nasze rozmowy. To jednak rodzi pytania dotyczące prywatności, zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie dźwięków czy treści rozmów.
 6. Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR):
  > technologie te mogą zintegrować cyfrowe informacje z rzeczywistym światem lub stworzyć zupełnie nową rzeczywistość. Jednak zbieranie danych o zachowaniach użytkowników w środowisku wirtualnym może podważać prywatność.

Gdy o tym czytamy, nagle naturalne staje się myślenie, że rozwijanie i egzekwowanie odpowiednich regulacji, norm i praktyk branżowych, które równoważą korzyści wynikające z nowoczesnych technologii z ochroną prywatności osób. Uważam też, że edukacja społeczeństwa na temat bezpiecznego korzystania z tych technologii również odgrywa istotną rolę w ochronie prywatności.

Refleksje poaudytowe w świecie nowoczesnych technologii

Stoimy w obliczu dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Nasze organizacje są zobowiązane do dostosowania się do coraz bardziej złożonego środowiska cyfrowego i regulacyjnego. Paradoksalnie jednak, gdy przeprowadzam audyty, w wielu przypadkach widzę, że zmagamy się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa informatycznego. To wyraźny znak, że nie powinniśmy zapominać o fundamentach.

Skoro poprzednio przyjrzeliśmy się nowym technologiom, teraz zróbmy szybki przegląd 6 częstych zaniedbań, które pojawiają się podczas audytów, które przeprowadzamy i ich wpływu na naszą prywatność:

 1. Przestarzałe polityki haseł:
  >
  wprowadzenie silnych i regularnie zmienianych haseł jest kluczowe dla ochrony dostępu do systemów. Jednakże, często brakuje spójnych, egzekwowanych i aktualnych polityk haseł, co prowadzi do słabej ochrony kont użytkowników i potencjalnych luk w bezpieczeństwie. Hasło ma mieć 8 znaków? Proszę zmieńcie to.
 2. Polityki dostępu użytkownika:
  >
  definiowanie precyzyjnych zasad dostępu do zasobów organizacji jest niezbędne, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi. Niemniej jednak, wciąż borykamy się z problemem zbyt szerokich uprawnień, braku ich separacji (administrator/użytkownik) czy ich odbierania.
 3. Szyfrowanie wiadomości:
  >
  w dobie komunikacji online, szyfrowanie wiadomości staje się kluczowym elementem ochrony poufności informacji. Brak odpowiednich mechanizmów szyfrowania może narażać na ryzyko przechwycenie poufnych danych. Dlaczego zatem wciąż zapominamy o zasadach dotyczących szyfrowania załączników e-maili? Dlaczego gdy wybieramy komunikatory, pomijamy aspekt privacy by design, i nie wybieramy tych szyfrujących end-to-end?
 4. Certyfikaty TLS na stronach:
  >
  bezpieczne połączenia internetowe są kluczowe dla ochrony prywatności użytkowników. Brak aktualnych i ważnych certyfikatów TLS na stronach internetowych naraża na niebezpieczeństwo ataków typu Man-in-the-Middle oraz utratę zaufania klientów. Wciąż są jednak strony bez “kłódki”, a my, Audytorzy i Inspektorzy, zamiast zachęcać do przejścia ze standardu Domain Validation na Extended Validation, prosimy chociaż o to minimum.
 5. Ustawienia protokołów poczty elektronicznej:
  >
  prawidłowe konfiguracje protokołów poczty elektronicznej, takich jak SPF (Sender Policy Framework) czy DKIM (DomainKeys Identified Mail), są niezbędne do zapobiegania nadużyciom (zespoofowaniu naszego adresu e-mail) i atakom phishingowym.
 6. Plany Ciągłości Działania:
  >
  organizacje są uzależnione od kluczowych systemów informatycznych, a brak planów ciągłości działania stawia je w sytuacji poważnego ryzyka. W przypadku awarii lub ataku cybernetycznego, konieczność szybkiego przywrócenia operacyjności staje się kluczowym elementem. W ostatnich tygodniach takich medialnych przykładów jest sporo: sieć Laboratoriów ALAB, Uniwersytet Zielonogórski czy Bank Spółdzielczy w Zambrowie.
Po prostu audytuj się i doskonal

Regularne audyty z zakresu ochrony danych i bezpieczeństwa informacji stanowią kluczowy element skutecznej strategii w identyfikowaniu obszarów do doskonalenia i wskazywaniu kierunków rozwoju systemu bezpieczeństwa informacji w organizacji. Te zewnętrzne lub wewnętrzne przeglądy oferują niezależne spojrzenie na stan obecny oraz pomagają dostosować się zmieniającego się środowiska technologicznego. 

Co roku przeprowadzamy tysiące audytów ochrony danych, bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa sieci czy legalności oprogramowania i śmiało mogę powiedzieć, że nie ma lepszego źródła do pogłębiania wiedzy. 

Po prostu audytuj się i doskonal się z nami

Chcemy być Twoim partnerem w cyfrowym świecie i deklarujemy gotowość do wsparcia Cię w budowaniu mocnych fundamentów bezpieczeństwa informacji.

Nasza obietnica dla Ciebie brzmi: “CompNet dba o Twoje bezpieczeństwo, więc spokojnie możesz realizować swoje cele!”.

Wspólnie z nami możesz nie tylko korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, ale także podnieść świadomość pracowników i wzmocnić ochronę Twoich danych. Zawsze jesteśmy gotowi do przeprowadzenia audytu zewnętrznego, identyfikacji obszarów do poprawy i dostarczenia skutecznych rozwiązań.

Razem osiągniemy:

 • bezpieczne środowisko cyfrowe,
 • zgodność z regulacjami,
 • wzrost świadomości pracowników,
 • skuteczne polityki bezpieczeństwa.

Jeśli myślisz o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa Twojej organizacji, jesteśmy tutaj, by Ci pomóc – napisz: biuro@comp-net.pl. 

Działamy dla Ciebie – razem osiągniemy bezpieczną przyszłość! Z nami Twoje dane są w bezpiecznych rękach.

Autor: Kamil Lewicki, Kierownik Projektu w CompNet Sp. z o.o.